צ'יזבורגר פרק 11 בונוס – מתי ומי המציא את הצ'יזבורגר

לאור הצלחת הסדרה המרתקת על הסטוריית ההמבורגר, קפטן בלוג בורגר נותן פרק נוסף של הסטורייה, והפעם, צ'יזבורגר

למעבר לפרק הקודם, למעבר לדף הבלוג

כרגיל אצלינו, ישנה מחלוקת צ'יזבורגר סוערת

ישנה גם מחלוקת בין – דנוור, קולורדו,   לואיוויל, קנטאקי,           ופסדינה, קליפורניה,     לגבי איפה ועל ידי מי הומצא הצ'יזבורגר.

1920 – פסדינה, קליפורניה:

על פי הספר משנת 1995 שנקרא ברוכים הבאים לגן עדן ההמבורגרים מאת ג'פרי תניסון:

תניסון אמר שהוא ראיין עובדי מסעדה לשעבר שאישרו שהרייט ספוט זה הממקום בו הופיע הצ'יזבורגר לראשונה – למרות שהוא למעשה נקרא צ'יז המבורגר.

מתוך המאמר, מי המציא את ההמבורגר? ומה לגבי צ'יזבורגר? מאת רוג'ר מ. גרייס, תאגיד החדשות מטרופוליטן, יום חמישי, 8 לינואר, 2004:

ליונל שטרנברגר המציא את ה"צ'יז המבורגר" בשנות ה-20 של המאה ה-20 באיזור הצפון-מזרחי של מחוז לוס אנג'לס. השמועות חלוקות בכל אופן, לגבי מתי במדויק זה קרה ואיפה. חלק אומרים בשנת 1924, אחרים אומרים 1926. המקום הוא על פי רוב פסדינה, למרות שגם על זה חלקו אנשים בעבר.

סטיב הארווי, בתור שלו באל.איי טיימס, כתב ב-27 במרץ, 1991: "מגזין מורשת אמריקאית מצביע על מסעדן מקומי ומזהה אותו כממציא הצ'יזבורגר במותו בשנת 1964. כשבישל במסעדת המזון המהיר של אבא שלו בפסדינה בתחילת שנות ה-20, הבחור עשה ניסוי ושם פרוסת גבינה (הסוג אינו ידוע) על המבורגר ו'וואו' הצ'יזבורגר התעורר לחיים".

לואיוויל, קנטאקי – 1934:

כולה צ'יזבורגר, כל אחד נהיה פה מדען

על פי ביקורות מסעדות לואיוויל של רובין גר:

צ'ארלס קיילין ואשתו פתחו את המסעדה בשנת 1934 וכך טוען התפריט, בניין הלבנים הישן בפינת ניוברג וספיד הוא "מקום הולדתו של הצ'יזבורגר". ההמבורגר הסטנדרטי כבר הפך לחלק מרכזי במטבח עד אז. אבל קיילין היה נסיין מושבע, תמיד מחפש רעיונות חדשים. יום אחד במטבח … עבר לו הרעיון בראש שאם הוא ישים פרוסת גבינה על ההמבורגר בדיוק לפני שהוא מוכן, הגבינה תימס אל תוך הקציצה ותוסיף עוקץ חדש להמבורגר. זאת הייתה הצלחה מיידית – הפופולריות של המנה התפשטה במהירות בכל המדינה ולא עבר זמן רב עד שבכל העולם נהנו מהצ'יזבורגר…

המבורגר משלוחים נפלא

מי שאוכל את הדאבל צ'יזבורגר הזה לא אכפת לו בכלל מי המציא משהו ולמה.
הקליקו עליו ונביא אותו עד אליכם

ההאמפטי דאמפטי בארל דרייב-אין, בדנוור, שגם כבר נעלם מהזירה, טען בצירוף ראיות שהוא הגיש בקשה לסימון מסחרי מוכר על השם "צ'יזבורגר" בקולורדו במרץ 1935. אך הטענה של קיילין מנצחת את של האמפטי דאמפטי בשנה, מוכחת על ידי תפריט משנת 1934 שעליו כתוב, "נסו את הצ'יזבורגר של קיילין … 15 סנט … אתם תאהבו אותם".

היום, ישנה לוחית (כנראה הוצבה על ידי הבעלים) על הקיר של מסעדת קיילין המציינת בגאווה שקארל קיילין המציא את הצ'יזבורגר.

1935 – דנוור קולורדו:

סימן המסחר של הצ'יזבורגר נרשם כביכול על ידי לואיס באלסט ב-5 במרץ, 1935 מהאמפטי דאמפטי בארל דרייב-אין בדנוור, קולורדו. באלסט טוען שהוא המציא את הרעיון כשניסה תוספות על המבורגר. למרות שלואיס רשם את הסימן המסחרי על השם, הוא לעולם לא הגיש אף טענה, והמסעדה היא עכשיו סיפור מהעבר. חלק מההיסטוריונים חולקים על כך שהוא באמת הגיש רישום לסימן מסחר.