היסטוריית ההמבורגר – פרק 10 – מסעדות המבורגר – כמה אנקדוטות לסיום.

פרק עשירי ואחרון מתוך סדרת כתבות העוסקת בדרכו של ההמבורגר – המאכל שכולנו אוהבים מהיכן שהוא התחיל ועד היום – ציר זמן המתחיל במאה ה12 עם צבאו של גינגיס חאן במונגוליה, מתרכז בתחילת המאה ה20 בארה"ב וממשיך עד ימינו בהם ישנו מבחר רווי של מסעדות המבורגר בעולם. נקודות ציון בעיצוב הכריך המיתולוגי עם הקציצה הנפלאה

למעבר לפרק הקודם, למעבר לדף הבלוג
בפרק הקודם שמענו את סיפורו של פלצר דיוויס הלא הוא דייב הזקן מאתנס, טקסס אשר היה הטוען האחרון בסדרתנו לכתר הגשת ההמבורגר הראשון בארצות הברית. בפרק הזה נסגור את הסדרה עם עוד כמה עובדות מעניינות על ציר זמן ההמבורגר של המאה ה20 בארצות הברית

אך לפני כן לא נשכח את האזהרה הקבועה שלנו ששהיה באתר זה עלולה לעשות אתכם רעבים. אם כך המקרה, אתם מוזמנים להקליק כאן רשימת הסניפים ולמצוא המבורגר של הקפטן הקרובה אליכם ביותר כמובן שההמבורגר שלנו גם יכול להגיע בשמחה עד אליכם הביתה אם תקליקו כאן על התפריט

1916 – וולטר אנדרסון, טבח מוויצ'יטה, קנזס, פיתח לחמניות שילוו את קציצות ההמבורגר. הבצק שהוא בחר היה כבד יותר מבצק לחם רגיל, והוא יצר ממנו צורות מרובעות קטנות, בדיוק בגודל שיתאים להמבורגרים שלו. הוא פרש מהעבודה שלו כטבח והשתמש בכספי החסכונות שלו כדי לרכוש רכב ישן עם עגלה והפך אותו למזנון שמגיש את ההמבורגרים שלו. בשנת 1921, אנדרסון ייסד בשותפות את המבורגר ווייט קאסל עם אדגר וולדו "בילי" אינגרם, מנהל סוכנות ביטוח, בוויצ'יטה, קנזס. זאת רשת מסעדות המבורגר הותיקה ביותר. הם מגישים המבורגרים בטיגון אדים, בשר בקר טרי טחון, מבושל על מצע בצל קצוץ תמורת ניקל (5 סנט).

הגשנו לווימפי קפטן, הבטיח לשלם לנו עד שלישי

מסעדות המבורגר בהשראת ווימפי

1931 – פופאי המלח, דמות מצוירת שנוצרה על ידי המאייר האמריקאי אלזי קריזלר סיגר (1894-1938) בשנת 1929, שהופצה בהרסט ניוזפייפר'ז קינג כשהיא מציגה גם את הדמות ג'יי וולינגטון ווימפי, הידוע גם בתור ווימפי. ווימפי הצטרף לסרטים המצוירים של פופאי בשנת 1931 והוא מילא תפקיד משמעותית בהתרחבות הפופולריות של ההמבורגר בארצות הברית. סימן ההיכר העיקרי של ווימפי הוא ככל הנראה האכילה של ההמבורגרים. ווימפי אוהב לאכול המבורגרים, אבל בדרך כלל קמצן מדי בשביל לשלם עליהם. הבדיחה החוזרת היא הניסיון של ווימפי לרמות אנשים במסעדה ולגרום להם להזמין לו המבורגר. ווימפי לעיתים מנסה להחכים על סועדים אחרים עם ההיגיון הפתלתל שלו. השורה המפורסמת שלו היא "אני בשמחה אשלם לך ביום שלישי על המבורגר היום".

מסעדות המבורגר

אם נהייתם פתאום רעבים, הקליקו על הארוחת אל קמינו הזו והיא תגיע אליכם הביתה

הפופולריות לה זכה ווימפי הייתה גדולה עד כדי כך שנפתחה רשת של מסעדות המבורגר שנקראת "ווימפי'ס", ששגשגה יותר מעשור. ההמבורגר הזה נמכר לשוק היוקרתי ב-10 סנט להמבורגר. במילוי צוואתו ורצונותיו של המייסד, כל 1,500 המסעדות נסגרו כשהוא נפטר בשנת 1978.

המבורגר זו ארוחה?

המבורגר בירושלים סמוקי

נראה שבית המשפט שפסק שזו לא ארוחה לא חשב על הארוחת סמוקי הזו

1941 – החלטה של בית המשפט העליון בקליפורניה, שעלתה בנוגע לטענה בה התובע רצה החזר על מיסים ששולמו בכפייה, על מכירות שנעשו במהלך השנים 1937-39 ביריד העולמי באי המטמון של סן פרנסיסקו. "מכר רק פרנקפורטר (נקרא על פי רוב "נקניקייה") והמבורגרים, יחד עם קפה, חלב, שיכר ובירה" כך נאמר בהחלטת בית המשפט. הבעיה הייתה האם המבורגר בלחמניה נחשב ל"ארוחה", מה שהופך אותם לפטורים ממס על המכירה. בתשובה שנפסקה נגד מפעיל הזיכיון, אמר בית המשפט העליון:

נקניקייה או המבורגר הם סוג מזון שלעיתים קרובות מוצע או נמכר לאותם אנשים המעוניינים לאכול משהו בזמן שהם בתנועה רגלית. זה הוא לא סוג מזון המוזמן על ידי אדם המעוניין לסעוד במלון, מסעדה או מוסד אכילה ציבורי אחר כשבכוונתו לרכוש "ארוחה". אין זה יהיה נכון לומר כי אדם "הגיש" ארוחה כשהוא בקושי הכין סנדוויץ' לצריכה, עטף אותו במפית נייר והגיש אותו לרוכש מבלי להציע מתקן ראוי או שולחן לצריכה ראויה של המנה בצמוד אליו, ובכוונה שהמזון יאכל במקום אחר.