הסטוריית ההמבורגר פרק 9 – "דייב הזקן"

פרק ,תשיעי מתוך סדרת כתבות העוסקת בדרכו של ההמבורגר – המאכל שכולנו אוהבים מהיכן שהוא התחיל ועד היום – ציר זמן המתחיל במאה ה12 עם צבאו של גינגיס חאן במונגוליה, מתרכז בתחילת המאה ה20 בארה"ב וממשיך עד ימינו בו נקודות ציון בעיצוב הכריך המיתולוגי עם הקציצה הנפלאה

למעבר לפרק הקודם, למעבר לדף הבלוג
בפרק הקודם שמענו את סיפורו של ברט וו גריי אשר טען שלא הוא המציא את הכריך אלא קצב גרמני שהגיע מהמבורג גילה לו אותו והוא הראשון אשר הגישו בארה"ב. אם כך – הפעם סיפורו של פלצר דיוויס הלא הוא דייב הזקן מאתנס, טקסס.

נפתח שוב באזהרה הקבועה שלנו ששהיה באתר זה עלולה לעשות אתכם רעבים. אם כך המקרה, אתם מוזמנים להקליק כאן רשימת הסניפים ולמצוא מסעדת המבורגר של הקפטן הקרובה אליכם ביותר כמובן שההמבורגר שלנו גם יכול להגיע בשמחה עד אליכם הביתה אם תקליקו כאן על התפריט

ההמבורגר מגיע ליריד העולמי במיזורי

היריד העולמי – תערוכת הרכישה של לואיזיאנה 1904

1904 – ההמבורגר מקבל את ההתייחסות הרחבה הראשונה ביריד העולמי בשנת 1904 בסיינט לואיס, מיזורי, הידוע גם בשם תערוכת הרכישה של לואיזיאנה, שם הוא יצר סנסציה. עיתונאי של הניו יורק טריביון דיווח מהיריד העולמי של סיינט לואיס 1904 שיש סנדוויץ' חדש הנקרא המבורגר. "החדשנות של דוכני המזון על מקל". ב"מקל" הוא מתכוון לדרך המרכזית של היריד העולמי.

המבורגר בחיפה

אם נהייתם פתאום רעבים, הקליקו על הארוחת צ'יזבורגר הזו והיא תגיע אליכם הביתה

ממציא ההמבורגר השביעי בסדרה פלץ' דייויס

רוב הטקסנים מאמינים שהספק עליו מדובר הוא פלץ' דייויס (1864-1941), הידוע גם בתור "דייב הזקן" שהיה בעלים של דוכן ארוחת צהריים באתנס, טקסס. ככל הנראה, פלץ' דייויס, בדוכן ארוחת הצהריים שלו באתנס, לקח סטייק המבורגר נא ושם אותו על הגריל וצלה אותו עד שהיה קריספי וחום משני הצדדים. אחרי זה הוא שם את קציצת הבשר השחומה בין שתי פרוסות עבות של טוסט ביתי והוסיף פרוסה עבה של בצל חי למעלה. הוא הציע את זה כמנה מיוחדת ללקוחות שלו כדי לראות אם הם יאהבו את זה.

על פי כמה היסטוריונים, הוא פתח דוכן בזיכיון והתחיל למכור את סנדוויץ' ההמבורגר שלו באיזור מתקני השעשועים, הידוע בתור "המקל" (אולם אין שום ראיות לטענה זאת). על פי הספר מעבר לגביע הגלידה – כל סיפורי האוכל מהיריד העולמי 1904 מאת פמלה ג'. וואקארו:

"אין שום פלצ'ר דייויס ברשימת הזכיינים הרשמית או על שום מסמך מאזן פיננסי סופי של LPE בע"מ והחברה בהחלט לא תרשה לאף אחד לתפוס טרמפ על הזכויות."

המבורגר בירושלים סמוקי

מעניין אם דייב הזקן חשב על הסמוקי הזה… אם בא לכם כזה לטעום תקליקו עליו, נשלח לכם

בשנת 1983, פרנק תולברט, כותב מדור לשעבר בחדשות דאלאס מורנינג, כתב את הדברים הבאים בספר שלו טקסס של תולברט, ההמבורגר של מחוז הנדרסון:

 "זה מחקר שלקח לי שנים של יזע לפני שיכולתי לקבוע סופית, לפחות על פי ההערכה שלי ושל כמה היסטוריונים טקסנים אחרים, שפלצ'ר דייויס (1864-1941), הידוע בכינויו "דייב הזקן" מאתנס, במחוז הנדרסון, טקסס, המציא את ההמבורגר".

ההמבורגר נציג העיירה ליריד העולמי

על פי מאמר מאת ג'ון אי. הרמון בשם קרב ההמבורגר הטוב יותר:

בשנת 1904 דייויס ואשתו הלכו ליריד העולמי של סיינט לואיס או על חשבונם האישי או שאנשי העיירה עשו מגבית כדי לשלוח אותם (אולם אין שום ראיות שמוכיחות את זה). לא משנה מי שילם על הנסיעה, הוא היה שם כיוון שעיתונאי של הניו יורק טריביון דיווח מהיריד על סנדוויץ' חדש שנקרא המבורגר, "החדשנות של דוכני המזון על המקל". העיתונאי לא ציין את שם הדוכן אבל תושב אתנס בשם קלינט מרצ'יסון אמר שלסבא שלו היו זכרונות מאוד ברורים של הסנדוויץ בשנות ה-80 של המאה ה-19 אבל זכר את הממציא רק בתור "דייב הזקן".

למרצ'יסון הייתה גם תמונה גדולה של הדרך המרכזית ביריד של 1904 עם "דוכן המזון של דייב הזקן" שכנראה סומן על ידי סבא שלו. כשדייויס חזר מהיריד כבר היו מספר בתי קפה באתנס שהגישו את הסנדוויץ' והוא חזר להתיך סירים במפעל הסירים מילר. החקירה של תולברט הוכיחה ש"דייב הזקן" הוא פלצ'ר דייויס מאתנס (תולברט 1983).

בשנת 1984, לוחית הקדשה נתלתה על בניין ג'ינג'ר מרצ'יסון, בערך איפה שהיה בית הקפה של פלץ' דייויס.

בשנת 2006, הצעת חוק הוגשה בבית המחוקקים של טקסס, H.C.R מס' 15 – החלטה עכשווית, להפוך את אתנס, טקסס, ל-"הבית המקורי של ההמבורגר". הצעת החוק הזאת מתבססת על המחקר של פרנק תולברט על פלצ'ר דייויס בלבד.