הסטוריית ההמבורגר פרק 7 – לואיס לאסן

קפטן בלוג בורגר מגיש לכם את הפרק שביעי בסדרת כתבות אודות מקום וזמן המצאתו של המאכל הנהדר הזה. הפרק הזה עוסק בטוען הרביעי להגשת ההמבורגר הראשון. לפרק הקודם, לעמוד הבלוג

סיפורו של לואיס לאסן – ניו הייבן, קונטיקט.

1900 – לואיס לאסן מניו הייבן, קונטיקט גם מתועד כשהוא מגיש את ה"בורגר" הראשון במסעדת ארוחות הצהריים שלו שנקראת "עגלת ארוחת הצהריים של לואיס". לואיס ניהל עגלת ארוחות צהריים קטנה שהגישה סנדוויץ' סטייק לפועלי מפעל מקומי. כאיש עסקים חסכני, הוא לא אהב לזרוק את שאריות בשר הבקר מה'סרוויס' העמוס של ארוחת הצהריים. על פי מה שמתואר הוא טחן שאריות של בשר בקר והגיש אותם בסנדוויץ', הסנדוויץ' היה נמכר בין שתי פרוסות של לחם קלוי (טוסט), ללקוח שהיה ממהר ורוצה לאכול תוך כדי תנועה.

המבורגר תל אביב - קפטן

אם פתאום נהייתם רעבים באמצע המאמר לחצו על התמונה

בורגר משאריות!

קנת' לאסן, הנכד של לואיס, מצוטט ב-25 בספטמבר, 1991, באתנס דיילי ריוויו כשהוא אומר:

 "בידינו תצהירים חתומים, מתוארכים ומאושרים בידי נוטריון שאומרים שאנחנו הגשנו את ההמבורגרים הראשונים בשנת 1900. אנשים אחרים אולי הגישו את הסטייק אבל יש הבדל גדול בין סטייק המבורגר לסנדוויץ' המבורגר."

באמצע שנות ה-60 (של המאה ה-20), הקרן לשימור ניו הייבן תלתה לוחית עם הקדשה על הבניין של מסעדת ארוחת הצהריים של לואיס הטוענת שארוחת הצהריים של לואיס זה המקום בו נמכר ההמבורגר הראשון.

ארוחת הצהריים של לואיס עדיין מגישים המבורגרים בבניין לבנים קטן בניו הייבן. ההמבורגר צלוי במאונך על גריל גז עתיק ומוגש בין פרוסות טוסט ולא בלחמניה והם מסרבים לספק חרדל או קטשופ.

המבורגר משלוחים קפטן סמוקי

להמבורגר הזה קוראים סמוקי. לואיס לאסן בטח לא חשב עליו כשדחף שאריות בשר לטוסט. הוא מאוד טעים. אם אתם רוצים אותו הביתה לחצו עליו

ההמבורגר מתועד בספריית הקונגרס

ספריית הקונגרס של קונטיקט קראה לארוחת הצהריים של לואיס "מורשת לאומית". הקטע הבא לקוח מתוך תיעוד הקונגרס, 27 ביולי, 2000, עמוד E1377:

מכבדים את ארוחת הצהריים של לואיס במלאות 105 שנים להיווסדו – הנציגה רוזה ל. דה לאורו:

בעונג רב אני מגיעה היום כדי לחגוג 105 שנים לאתר היסטורי אמיתי בניו הייבן: ארוחת הצהריים של לואיס. ממש לאחרונה חגגה משפחת לאסן את המועד הזה כמו גם את 100 השנים לטענה לכתר – ההמצאה וההגשה המסחרית של אחד המועדפים של אמריקה, ההמבורגר. משפחת לאסן והקהילה של ניו הייבן חלקו התלהבות גדולה מאוד כשספריית הקונגרס הכריזה על ארוחת הצהריים של לואיס "מורשת לאומית" – ואין תיאור טוב מזה.