הסטוריית ההמבורגר פרק 5 – האחים מנצ'ס

ההמבורגר שלי היה לפניך

פרק חמישי מתוך סדרת כתבות העוסקת בהיסטוריית ההמבורגר שהביאה את המאכל שכולנו אוהבים להיכן שהוא היום.
בפרק הקודם התחלנו את האקשן. הבנו שיש יותר מטוען אחד לבעלות על המצאת ההמבורגר האמריקאי המוגש בלחמניה עם חסה, עגבניה, בצל, חמוצים, ורטבים. היום אנחנו ממשיכים עם הטענות הנוספות והפעם סיפורם של האחים מנצ'ס מאוהיו

למעבר לפרק הקודם, למעבר לדף הבלוג

ממציאי ההמבורגר מאוהיו – סיפורם של האחים מנצ'ס

1885 – משפחתם של פרנק וצ'ארלס מנצ'ס מאקרון, אוהיו, טוענים שהאחים המציאו את ההמבורגר בזמן שטיילו ברחבי מרכז אמריקה (המיד-ווסט) בקבוצה של 100 בעלי עסקים שעברו בין אירועים (ירידים, מירוצים, פיקניקים חקלאיים) בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-19. בזמן שעצרו ביריד מחוז ארי בהמבורג, ניו יורק, לאחים נגמר בשר החזיר לסנדוויץ נקניקיית חזיר חם. כיוון שזה קרה ביום חם במיוחד, הקצבים המקומיים הפסיקו לשחוט חזירים. הקצב הציע להם להחליף את בשר החזיר בבשר בקר. האחים טחנו את הבקר, ערבבו אותו עם קצת סוכר חום, קפה, ותבלינים אחרים והגישו אותו כסנדוויץ' בין שתי פרוסות לחם. הם קראו לסנדוויץ' הזה "המבורגר" על שם המבורג, ניו יורק, איפה שהתרחש היריד. על פי האגדה המשפחתית, פרנק לא ידע איך לקרוא לזה וכשהוא הסתכל למעלה הוא ראה את השלט של יריד המבורג אז הוא אמר "זה ההמבורגר". בהספד של פרנק, בשנת 1951 בלוס אנג'לס טיימס, הם הכירו בו כ"ממציא" ההמבורגר.

המבורגר תל אביב

אם נהייתם פתאום רעבים, הקליקו על הדאבל סמוקי והוא יגיע אליכם הביתה

בשנת 1985 אירע אירוע מכונן בהסטוריית ההמבורגר כאשר באותו יריד המבורג ערכו את פסטיבל ההמבורגר הראשון לציון 100 שנים להולדת ההמבורגר אחרי שהמארגנים גילו מסמך היסטורי המפרט את מקור ההמבורגר.

בשנת 1991, משפחת מנצ'ס שלו נתקלו במתכון ישן לצד מסמכים ישנים שסבתא רבתא שלהם השאירה אחריה. אחרי שמכרו את ההמבורגרים שלהם בירידים מחוזיים במשך כמה שנים, המשפחה פתחה את מסעדת האחים מנצ'ס באקרון, אוהיו. משפחת מנצ'ס מפעילה את המסעדה עד היום ומוכרת המבורגרים באוהיו.

ההמבורגר יגיע לבית המחוקקים באוהיו.

ב-28 למאי, 2005, העיירה אקרון, אוהיו אירחה את פסטיבל ההמבורגר הלאומי השנתי הראשון כדי לחגוג 120 שנים להמצאת הסטוריית ההמבורגר. הפסטיבל היה מוקדש לפרנק וצ'ארלס מנצ'ס. זה רק מראה לכם כמה העיר אקרון בטוחה בטענות שני התושבים שלה שהמציאו את ההמבורגר. בית המחוקקים של אוהיו גם שוקלים להפוך את ההמבורגרים למאכל הלאומי.