הסטוריית ההמבורגר פרק 4 – מי בתכלס הגיש ראשון בלחמניה?

פרק רביעי מתוך סדרת כתבות העוסקת בהיסטוריה שהביאה את המאכל שכולנו אוהבים להיכן שהוא היום.
למעבר לפרק 1, למעבר לפרק 2 למעבר לפרק 3, למעבר לקפטן בלוג בורגר
רק נתחיל באזהרה הקבועה שלנו ששהיה באתר זה עלולה לעשות אתכם רעבים. אם כך המקרה, אתם מוזמנים להקליק כאן רשימת הסניפים ולמצוא מסעדת המבורגר של הקפטן הקרובה אליכם ביותר כמובן שההמבורגר שלנו גם יכול להגיע בשמחה עד אליכם הביתה אם תקליקו כאן על התפריט

בפרק הזה הדברים מתחילים להיות מעניינים, כמעט כמו בכל דבר הסטורי, הזכרונות מעורבבים וגם סלקטביים ומשתנים מאדם לאדם. כאשר מדובר באמריקאים ובשאלה מי היה הראשון שהכניס המבורגר בלחמניה, תמיד גם תהיה תחרות ועניין ואנשים שלוקחים את כל העסק ממש לא בצחוק.

ולכן זה כל כך מצחיק. בפרק הזה אנחנו נתחיל להציג את טיעונהם של הטוענים לזכות הראשונים כמגישי ההמבורגר הראשון בארה"ב, וכיאה לאמריקאים – יש הרבה אקשן… את הפרק הזה שאומנם הוא הפרק הרביעי בהסטוריה הכללית של ההמבורגר, אך בתכלס הוא הראשון שבו מתחילים העניינים להתחמם, נתחיל עם צ'ארלס נגרין מוויסקונסין.

המבורגר משלוחים נפלא

אם הכתבה הזו גורמת לכם להיות רעבים לחצו על הצ'יזבורגר ונדאג לכם

ההיסטוריה של ההמבורגר האמריקאי – טיעונים רבותי טיעונים

רק אחד מהטוענים הבאים, הגיש את ההמבורגר שלו בלחמניה עגולה – אוסקר וובר בילבי בשנת 1891. היתר הגישו אותם כסנדויצ'ים בין שתי פרוסות לחם.

רובם של הסיפורים הבאים על ההיסטוריה של ההמבורגר סופרו לאחר מעשה ומבוססים על הזכרונות של בני משפחה. למרבית האנשים, לאיזה סיפור או אגדה תבחר להאמין כנראה תלוי גם מהמקום ממנו באת. אתה תהיה השופט! ואלו הן הטענות:

1885 – צ'ארלי נגרין מסימור, ויסקונסין – בגיל 15, הוא מכר המבורגרים מדוכן האוכל שלו שהיה נגרר על ידי שור ביריד המחוזי באאוטגאמי. הוא הגיע ליריד המחוזי של אאוטגאמי והקים דוכן למכירת קציצות בשר. העסקים היו לא מי יודע מה, ומהר מאוד הוא הבין שזה בגלל שהיה קשה מדי לאכול קציצות בשר בזמן שאתה מטייל ביריד. ברגע של הארה, הוא שיטח את הקציצות, שם אותן בין שתי פרוסות לחם וקרא להמצאה שלו המבורגר. הוא היה מוכר לאנשים רבים בתור "צ'ארלי המבורגר". הוא חזר למכור המבורגרים ביריד בכל שנה עד מותו בשנת 1951, והוא היה מבדר אנשים עם גיטרה ואורגן נשיפה עם הג'ינגל שלו:

המבורגרים, המבורגרים, המבורגרים חמים. בצל באמצע, מלפפון חמוץ בפנים. גורמים לפה שלך לחייך כי זה כל כך טעים.

היכל התהילה של ההמבורגר… רק באמריקה

 בעיירה סימור, ויסקונסין, כל כך בטוחים בסיפור הזה עד כדי כך שיש להם אפילו היכל תהילה של ההמבורגר שהם בנו כמחווה לצ'ארלי נגרין והמורשת שהוא השאיר אחריו. העיירה טוענת להיות "הבית של ההמבורגר" ועורכים פסטיבל המבורגר שנתי ביום שבת הראשון של אוגוסט בכל שנה. באירוע כולל החלקה על קטשופ, הטלת לחמניות ותחרות אכילת המבורגרים ובנוסף "תהלוכת ההמבורגר הגדולה בעולם".

ב-9 למאי, 2007, חברים בבית המחוקקים של ויסקונסין הכריזו על סימור, ויסקונסין, כבית של ההמבורגר:

הואיל     והעיירה סימור, ויסקונסין היא ביתו הנכון של ההמבורגר,

והואיל     וטוענים אחרים למקור ההמבורגר מקורם בעבר רק החל משנות ה-80 של המאה ה-19, כאשר טענות של סימור מראות עקבות משנת 1885,

והואיל     וצ'ארלס נגרין, הידוע גם בכינוי צ'ארלי המבורגר, מסימור, ויסקונסין, החל לקרוא לקציצות בשר טחון בלחמניה "המבורגרים" כבר בשנת 1885,

והואיל     וצ'ארלי המבורגר מכר את ההמבורגרים המפורסמים בכל העולם שלו כבר בגיל 15 ביריד סימור הראשון בשנת 1885, ומאוחר יותר בירידים המחוזיים בראון ואאוטגאמי,

והואיל     וצ'ארלי המבורגר העסיק 8 עובדים באוהל ההמבורגר המפורסם שלו, שמכר 70 קילו של המבורגרים בחלק מהימים,

והואיל     ומאז ההמבורגר הפך לקלאסיקה אמריקאית, מספק הנאה למשפחות כמו גם לברביקיו בחצר,

לפיכך, יהיה זה מוסכם על ידי ההתכנסות החוזרת של הסנאט, שחברי בית המחוקקים של ויסקונסין מצהירים על סימור, ויסקונסים, הבית המקורי של ההמבורגר.