הסטוריית ההמבורגר פרק 1 – איך הכל התחיל?

הסטוריית ההמבורגר- פרק ראשון מתוך סדרת כתבות העוסקת בהיסטוריה שהביאה את המאכל שכולנו אוהבים להיכן שהוא היום

האם אי פעם תהיתם לעצמכם איך הומצא ההמבורגר? היכן הומצא ההמבורגר ומתי? מי הוא האדם חשב לקחת גושי בשר בקר ולטחון אותם ולאחד אותם לידי קציצה עם תבלינים ולצלותה על האש? האם שאלתם את עצמכם מי הגאון שדאג להכניס את הקציצה לתוך לחמניה עם ירקות ורטבים? האם הלחמניה העגולה השטוחה הומצאה לטובת ההמבורגר או שאולי ההפך? קפטן בלוג בורגר מזמין אתכם לפרק ראשון בסדרת כתבות סקירה על היסטוריית ההמבורגר והולדתו.

פרק 1 – הסטוריית ההמבורגר תחילתה של קציצה.

כאשר אנחנו מתחילים לחפש תשובות לשאלת מקור ההמבורגר – זמן ומקום הולדתו אנו מגלים שישנו ויכוח עתיק לגבי מי באמת הכין את ההמבורגר הראשון.
אך לפני שנתחיל אזהרה: קריאת מאמר זה עלול לדרום לכם להיות רעבים ולהביא אתכם לקריז המבורגר. במקרה כזה אתם מוזמנים להקליק כאן על תפריט המשלוחים ואנחנו נדאג שמישהו נחמד יגע אליכם מהר עם המבורגר טעים לאללה! אם תרצו קצת לשמוע עלינו קודם תוכלו לקרוא עלינו כאן בדף הבית

המבורגר תל אביב - קפטן

אם אתם ממש רעבים באמצע המאמר לחצו על התמונה

האם אי פעם חשבת לעצמך איפה נאכל ההמבורגר הראשון בין פרוסות לחמניה?

לאיזה סיפור תאמין, זה כבר תלוי בהגדרה שלך להמבורגר.

האם זה נחשב המבורגר כשזה מוגש בלחמניה עגולה? או האם זה המבורגר כשזה מוגש בין שתי פרוסות לחם?

כשאנו חוזרים אלפי שנים אחורה בהיסטוריה, אנחנו רואים שגם המצרים העתיקים(!) אכלו בשר טחון, וכך בהמשך העידנים, בשר נטחן ועוצב לקציצות ונאכל בכל רחבי הגלובוס תחת שמות רבים ושונים.

בסדרת הכתבןת הבאה אנו ננסה לייצר ציר זמן ובו נקודות מפתח בהמצאתו ובהתפתחותו של ההמבורגר עד לימינו היום בו אנו מכירים את הלחמניה העגולה הנפלאה עם הירקות והרטבים שאנו אוהבים.

ההמבורגר כמנת קרב עתיקה

1121 – 1209 – ג'ינגיס חאן (1162-1227), שהוכתר כ"שליט כל השליטים", וצבא הפרשים המונגולים מטילי האימה שלו, הידועים כ"עדר הזהב", כבשו שני שלישים מהעולם הידוע באותם ימים. המונגולים היו צבא פרשים ברובם, מהירי-תנועה שרכבו על סוסים קטנים וקשוחים. הם היו רכובים לאוכף לפרקי זמן ארוכים, לפעמים אפילו ימים מבלי לפרוק. היו להם הזדמנויות מעטות מאוד לחנות ולהבעיר אש כדי להכין האוכל.

כל הכפר היה משתרך אחרי הצבא על עגלות גדולות שנקראו "יורטים", ויחד אתם הם הובילו עדר עצום של כבשים, עזים, שוורים וסוסים. כיוון שהצבא הזדקק למשהו שיוכל לאכול בידיים תוך כדי רכיבה ביד אחת, בשר טחון היה האפשרות הטובה ביותר. היו משתמשים בשאריות של כבש או טלה ומהם עושים קציצות שטוחות. הם ריככו את הבשר על ידי כך ששמו אותו מתחת לאוכף בזמן שרכבו אל תוך הקרב. כשהיה זמן לאכול, הבשר היה נאכל חי, לאחר ש"התרכך" על ידי האוכף וגב הסוס.

1238 – כשהנכד של ג'ינגיס חאן, קובלאי חאן (1215-1294), פלש אל מוסקווה, הוא וצבאו הביאו איתם את המנה המיוחדת של הבשר הטחון. הרוסים אימצו את זה למטבח שלהם תחת השם "סטייק טרטר" (טרטר היה הכינוי שלהם למונגולים). במשך שנים רבות, שפים רוסים עיבדו ופיתחו את המנה ועידנו אותה עם בצל קצוץ וביצים חיות.

המבורגר בחיפה
ההמבורגר הזה הוא הסיבה שאלוהים איפשר לנכדו של ג'ינגיס חאן לפלוש למוסקווה

במהלך המאה 15 השם המבורגר מגיע מהעיר המבורג לארצות הברית

בתחילת המאה ה-15, בשר טחון היה מעדן מוערך מאוד בכל רחבי אירופה. מבשר בקר הכינו נקניקיות במספר מוקדים ברחבי אירופה.

1600 – אוניות מנמל המבורג, גרמניה החלו להגיע לנמלים הרוסיים. במהלך התקופה הזאת הגיח סטייק הטרטר הרוסי אל גרמניה וגם שם הוא נקרא בשם "סטייק טרטר".

המאה ה-18 וה-19

סטייק המבורג

בסוף המאה ה-18, הנמלים הגדולים ביותר באירופה היו בגרמניה. מלחים וימאים שביקרו בנמלי המבורג, גרמניה ובנמלי ניו יורק הפיצו את הפופולריות ואת השם של "סטייק המבורג". כדי למשוך מלחים גרמנים, דוכני מזון ברציפי העיר ניו יורק הגישו "סטייק בסגנון המבורג".

מהגרים לארה"ב ממדינות דוברות גרמנית הביאו איתם כמה מהמאכלים האהובים עליהם. אחד מהם היה סטייק המבורג. הגרמנים פשוט תיבלו בשר בקר טחון מאיכות נמוכה בתבלינים המקומיים, וכך גם מבושל וגם נא, ה"סטייק" שלהם הפך למנה מאוד מוכרת בקרב המעמדות הדלים. בעיר הנמל המבורג, המנה קיבלה את השם סטייק המבורג. כיום, קציצת ההמבורגר הזאת כבר לא נקראת סטייק המבורג בגרמניה אלא "פריקדל", "פריקנדל" או "בלואט", מילים צרפתיות ואיטלקיות במקור.

מתוך ספרה של תאודורה פיצגיבון האוכל בעולם המערבי – אנציקלופדיה של אוכל מצפון אמריקה ואירופה:

המבורגריה בתל אביב
מעניין אם הם דימיינו שם בהמבורג שזה יגיע למצב הזה. ההמבורגר הזה הוא הסיבה אגב, שאלוהים ברא את העיר המבורג

הכל החל בקו הימי המבורג גרמניה-אמריקה, אשר ממנו הגיעו מהגרים לאמריקה בשנות ה-50 של המאה ה-19. בזמן זה היה בשר המבורג התפרסם בתור בשר מומלח ולעיתים מעושן קלות ולכן אידיאלי לאחסון במסעות ימיים ארוכים. הוא היה קשה, טחון ולפעמים מנופח בפירורי לחם ספוגים ובצל קצוץ. הוא היה פופולרי גם בקרב מהגרים יהודים, שהמשיכו להכין סטייק המבורג ולאחר שהתיישבו בארצות הברית הכינו אותו מבשר טרי.

בפרק הבא אנו נוכל לראות לאן העניין התפתח משם והוליד את שם המאכל המבורגר.
ומתי פרוסות לחם נפגשו לראשונה עם קציצת בקר.

למעבר לפרק 2
קפטן בלוג בורגר הוא בלוג השייך לרשת קפטן בורגר. רשת קפטן בורגר היא רשת מסעדות המבורגר בפריסה ארצית המציגה תפריט אמריקאי קלאסי מעולה.
אם אתם רוצים להגיע לאכול אצלנו בסניפים הקליקו כאן לרשימת סניפי קפטן בורגר